Borea-kvartetti

Kasmir Uusitupa, viulu
Tami Pohjola, viulu
Riina Piirilä, alttoviulu
Senja Rummukainen, sello


Borea-kvartetti perustettiin vuonna 2010 Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen opiskelijoista.
Paavo Pohjola on ohjannut ja opettanut Boreaa alusta asti. Kvartetti on myös osallistunut aktiivisesti mestarikursseille, opettajinaan mm. Meta4, Danel-kvartetti ja Marko Ylönen. Keväällä 2016 Borea osallistui Gerhard Schulzin mestarikurssille IMS Prussia Covessa, Iso-Britanniassa, ja kvartetti on tehnyt yhteistyötä myös kansainvälisesti tunnettujen Kelemen- ja Henschel-kvartettien kanssa. Ryhmä on esiintynyt monilla suomalaisilla festivaaleilla. 2014 se valittiin Hauhon musiikkijuhlien nuoreksi taiteilijaksi ja keväällä 2017 Kuhmon kamarimusiikki kiinnitti Borean residenssikvartetikseen. Elokuussa 2017 Borean soittajat järjestävät Kamarikesä-festivaalia yhdessä Johannes Piirron ja Henriikka Teerikankaan kanssa.
Borea on kantaesittänyt viime vuonna Juha T. Koskisen jousikvarteton nro 2 "Under a Gingko Tree in Tiergarten" ja kantaesittää tänä vuonna Tapio Tuomelan, Johannes Piirron ja Matti Heinisen teoksia.

Borea-kvartetti on Kuhmon Kamarimusiikin residenssikvartetti toukokuusta 2017 alkaen.

Esitykset

5. Kontion koulu 18.15

Ludwig van Beethoven (1770—1827):

Jousikvartetto nro 4 c-molli op. 18/4 (1799)

Ma
10.7.

8. Kontion koulu 14.15

Hugo Wolf (1860—1903):

Italialainen serenadi G-duuri jousikvartetille (1887)

Ti
11.7.

18. Kontion koulu 14.15

Jean Sibelius (1865—1957):

Jousikvartetto d-molli op. 56 "Voces intimae" (Sisäisiä ääniä) (1909)

To
13.7.

19. Kontion koulu 16.15

Ludwig van Beethoven (1770—1827):

Jousikvartetto nro 1 F-duuri op. 18/1 (1798-1800)

To
13.7.

53. Kontion koulu 15.15

W.A. Mozart (1756—1791):

Jousikvintetto C-duuri KV 515 (1787)

To
20.7.

56. Kuhmon kirkko 11.00

Ludwig van Beethoven (1770—1827):

Jousikvartetto nro 16 F-duuri op. 135 (1826)

Pe
21.7.

Tami Pohjola

Kaukametsä 14.00

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

1. Kuhmo-talo 19.45

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

35. Kuhmo-talo 19.15

W.A. Mozart (1756—1791):

Pantomiimi KV 446 (416d) (1783)

Su
16.7.

44. Kuhmo-talo 18.15

Luigi Boccherini (1743—1805):

Fandango kitarakvintetosta D-duuri G. 448 "Fandango" (1799)

Ti
18.7.

53. Kontion koulu 15.15

J.S. Bach (1685—1750):

Brandenburgilainen konsertto nro 3 G-duuri BWV 1048 (1721) (2. osa Jukka Tiensuu)

To
20.7.

58. Kontion koulu 14.15

Johann Strauss II (1825—1899):

Etelän ruusuja, valssi op. 388 (1880, sov. jousikvartetille, harmonille ja pianolle Arnold Schönberg, 1921)

Pe
21.7.

63. Kontion koulu 15.15

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Largo ja allegro d-molli MWV O 1 pianolle ja jousille (1820) (säv. 11-v.)

La
22.7.

64. Kontion koulu 17.15

George Enescu (1881—1955):

Viuluniekka sarjasta Lapsuuskuvia op. 28 sooloviululle (1940)

La
22.7.

Kasmir Uusitupa

Kaukametsä 14.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Vesimusiikkia: Sarja G-duuri HWV 350 (1717)

Su
9.7.

Kaukametsä 14.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Su
9.7.

Kaukametsä 14.00

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

1. Kuhmo-talo 19.45

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

2. Kuhmon kirkko 11.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Vesimusiikkia: Sarja G-duuri HWV 350 (1717)

Ma
10.7.

2. Kuhmon kirkko 11.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Ma
10.7.

7. Kuhmon kirkko 11.00

Claude Debussy (1862—1918):

Faunin iltapäivä (1891-94; sov. A. Schönberg)

Ti
11.7.

Salakamari 10.00

Zoltán Kodály (1882—1967):

Osia serenadista op. 12 kahdelle viululle ja alttoviululle (1919-20)

Pe
14.7.

24. Kuhmo-talo 16.15

Edward Elgar (1857—1934):

Serenadi op. 20 jousille (1888-1892)

Pe
14.7.

26. Kontion koulu 20.30

Joseph Haydn (1732—1809):

Alkusoitto oopperasta Il mondo della luna (1777)

Pe
14.7.

41. Kuhmo-talo 11.00

Jean-Philippe Rameau (1683—1764):

Prologi ja Orage (Myrsky) oopperasta Platée (Sammakkokuningatar) (1745)

Ti
18.7.

45. Kontion koulu 21.15

Jaakko Kuusisto (1974):

Valo op. 23 viululle ja pianolle (2009)

Ti
18.7.

63. Kontion koulu 15.15

Sergei Rahmaninov (1873—1943):

Romanssi a-molli viululle ja pianolle (1880) (säv. 7-v.)

La
22.7.

Riina Piirilä

Kaukametsä 14.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Su
9.7.

Kaukametsä 14.00

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

1. Kuhmo-talo 19.45

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

2. Kuhmon kirkko 11.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Ma
10.7.

Salakamari 10.00

Zoltán Kodály (1882—1967):

Osia serenadista op. 12 kahdelle viululle ja alttoviululle (1919-20)

Pe
14.7.

24. Kuhmo-talo 16.15

Edward Elgar (1857—1934):

Serenadi op. 20 jousille (1888-1892)

Pe
14.7.

Senja Rummukainen

Kaukametsä 14.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Su
9.7.

Kaukametsä 14.00

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

1. Kuhmo-talo 19.45

Gustav Mahler (1860—1911):

Sarja orkesterille J. S. Bachin mukaan (1910)

Su
9.7.

1. Kuhmo-talo 19.45

Georg Hamilton Green (1893—1970):

Charleston Caprer (sov. ksylofonille ja jousikvartetille Bob Becker)

Su
9.7.

2. Kuhmon kirkko 11.00

Georg Friedrich Händel (1685—1759):

Ilotulitusmusiikkia HWV 351 (1749)

Ma
10.7.

19. Kontion koulu 16.15

Jacques Offenbach (1819—1880):

Les Larmes de Jacqueline (Jacquelinen kyyneleet) op. 76/2 sellolle ja jousille (1839)

To
13.7.

43. Kuhmo-talo 16.15

Franz Schubert (1797—1828):

Der Doppelgänger (Kaksoisolento) D. 957/13 kokoelmasta Schwanengesang (Joutsenlaulu) (1828)

Ti
18.7.

51. Kuhmon kirkko 21.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ke
19.7.