Kuhmon Kamarimusiikki sivun taustakuva
 Cremona Quartet

Cremona-kvartetti

Kvartetin tiedot päivitetään myöhemmin.

Cristiano Gualco, viulu
Paolo Andreoli, viulu
Simone Gramaglia, alttoviulu
Giovanni Scaglione, sello

Esitykset

6. Kuhmo-talo 18.15

Ludwig van Beethoven (1770—1827):

Jousikvartetto nro 11 f-molli op. 95 "Serioso" (1810-11)

Ma
13.7.

13. Kuhmo-talo 18.15

Dmitri Šostakovitš (1906—1975):

Jousikvartetto nro 10 As-duuri op. 118 (1964)

Ti
14.7.

17. Tuupalan alakoulu 15.00

Dmitri Šostakovitš (1906—1975):

Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110 (1960)

Ke
15.7.

28. Kuhmo-talo 19.00

Jean Sibelius (1865—1957):

Kurkikohtaus Arvid Järnefeltin näytelmästä Kuolema op. 44/2

Pe
17.7.

30. Tuupalan alakoulu 14.15

W. A. Mozart (1756—1791):

Klarinettikvintetto A-duuri KV 581 "Stadler" (1789)

La
18.7.

33. Kuhmo-talo 18.15

Silvia Colasanti (1975):

Di tumulti e d'ombre. Studio per Faust jousikvartetille (2011)

La
18.7.

34. Kuhmo-talo 20.15

Franz Schubert (1797—1828):

Jousikvartetto nro 14 d-molli D. 810 "Tyttö ja kuolema" (1824)

La
18.7.

39. Kuhmo-talo 21.00

Sergei Rahmaninov (1873—1943):

Adagio sinfoniasta nro 2 op. 27 (1906-08)

Su
19.7.

45. Kuhmo-talo 11.00

Paul Hindemith (1895—1963):

Alkusoitto Lentävään hollantilaiseen kuten sen esittäisi sekalainen yhtye kylpylähotellissa kello seitsemän aamulla (1925)

Ti
21.7.

48. Kuhmo-talo 18.30

W. A. Mozart (1756—1791):

Jousikvintetto nro 3 C-duuri KV 515 (1787)

Ti
21.7.

Abel-kvartetti

7. Perukkakonsertti 18.30

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Jousikvintetto nro 2 B-duuri op. 87 (1845)

Ma
13.7.

8. Siunauskappeli 21.15

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Jousikvintetto nro 2 B-duuri op. 87 (1845)

Ma
13.7.

15. Kuhmo-talo 21.15

J. S. Bach (1685—1750):

Kantaatti "Schweigt stille, plaudert nicht" BWV 211 "Kahvikantaatti" (1734)

Ti
14.7.

27. Kuhmo-talo 17.00

Dmitri Šostakovitš (1906—1975):

Jousikvartetto nro 3 F-duuri op. 73 (1946)

Pe
17.7.

29. Kuhmo-talo 11.00

Alessandro Marcello (1684—1750):

Konsertto d-molli oboelle, jousille ja basso continuolle (n. 1717)

La
18.7.

43. Kuhmo-talo 18.00

François Borne (1840—1920):

Carmen-fantasia teemoja Georges Bizet'n oopperasta (1918; sov. huilulle ja jousikvartetille Brett Thompson)

Ma
20.7.

48. Kuhmo-talo 18.30

W. A. Mozart (1756—1791):

Jousikvintetto nro 2 c-molli KV 406 (516b) (1788)

Ti
21.7.

55. Kuhmo-talo 21.15

Johann Strauss II (1825—1899):

Wienerwaldin tarinoita op. 325 (1868; sov. jousikvintetille William Zinn)

Ke
22.7.

65. Kuhmo-talo 11.00

Christoph Willibald Gluck (1714—1787):

Raivotarten tanssi oopperasta Orfeus ja Eurydike

La
25.7.

65. Kuhmo-talo 11.00

Christoph Willibald Gluck (1714—1787):

Autuaiden sielujen tanssi oopperasta Orfeus ja Eurydike

La
25.7.