Kuhmon Kamarimusiikki sivun taustakuva
 O/Modernt String Quartet

O/Modernt String-kvartetti

jousikvartetit

Daniel Rowland, viulu
Hugo Ticciati, viulu
Gareth Lubbe, viulu
Julian Arp, sello

O/Modernt-kvartetin soittajat ovat tunteneet toisensa useiden vuosien ajan ja soittaneet yhdessä monilla festivaaleilla eri puolilla Eurooppaa. Helmikuussa 2016 soittajat esiintyivät Tukholmassa ensi kertaa yhdessä jousikvartettina. Kaimansa O/Modernt-festivaalin tapaan kvartetti yhdistää uutta ja vanhaa musiikkia rohkeasti ja innovatiivisesti. Kvartetti haluaa sekä vaalia kunniakasta jousikvartettiperinnettä että haastaa sen vakiintuneita käytäntöjä, venyttää rajoja ja laskeutua alas tradition norsunluutornista. Kvartetin neljä soittajaa ovat tottuneet toimimaan klassisen musiikin ulkopuolella, ja yhtyeen tavoitteena onkin avata uusia mielikuvituksellisia tiloja, selvittää kvartettisoiton monimutkaisia säikeitä, nostaa esiin ennalta arvaamatonta potentiaalia ja kutoa uudestaan raikkaita ja omaperäisiä musiikillisia kudoksia. Kvartetti tekee yhteistyötä monenkirjavan taiteilijajoukon kanssa, joista mainittakoon mm. perkussionisti Evelyn Glennie, brasilialainen tanssija Ederson Rodrigues Xavier, swingtanssija Ksenia Parkhatskaya, tablansoittaja Sukwinder Singh ja DJ Kypski.

Esitykset

Daniel Rowland

8. Kuhmo-talo 20.15

Philip Glass (1937):

Viulukonsertto nro 2 "American Four Seasons" (2009)

Su
15.7.

9. Kuhmon kirkko 11.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Introducción al ángel

Ma
16.7.

9. Kuhmon kirkko 11.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Milonga del ángel

Ma
16.7.

10. Kontion koulu 14.15

John Tavener (1944—2013):

Prayer of the Heart (1999)

Ma
16.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Introducción al ángel

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Milonga del ángel

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Jeanne & Paul

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

La muerte del ángel

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Resurrección del ángel

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Jealousy

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Marcelo Nisinman (1970):

Hombre tango

Ti
17.7.

Iisalmen kulttuurikeskus 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Adiós Nonino (1959)

Ti
17.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Adiós Nonino (1959)

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Introducción al ángel

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Milonga del ángel

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

La muerte del ángel

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Resurrección del ángel

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Marcelo Nisinman (1970):

Hombre tango

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Jeanne & Paul

Ke
18.7.

74. Ravintola Vuokatinhovi 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Jealousy

Ke
18.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Jealousy

To
19.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Libertango

To
19.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Astor Piazzolla (1921—1992):

Adiós Nonino (1959)

To
19.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Horacio Salgán (1916—2016):

A fuego lento

To
19.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Marcelo Nisinman (1970):

Hombre tango

To
19.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Erich Korngold (1897—1957):

Mariettan laulu oopperasta Kuollut kaupunki op. 20 (Glück das mir verblieb) (1920; sov. sopraanolle ja pianokvintetille Bengt Forsberg)

Pe
20.7.

34. Kontion koulu 11.00

Bedřich Smetana (1824—1884):

Rybář (Kalastaja) harmonille, harpulle ja jousille (1869)

La
21.7.

43. Kontion koulu 21.15

George Enescu (1881—1955):

Jousioktetto C-duuri op. 7 (1900)

Su
22.7.

45. Kuhmo-talo 14.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

El infierno tan temido

Ma
23.7.

57. Kontion koulu 18.15

Osvaldo Golijov (1960):

Tenebrae II jousikvartetille (2002)

Ke
25.7.

57. Kontion koulu 18.15

Olivier Messiaen (1908—1992):

Quatuor pour la fin du temps (Aikojen lopun kvartetto) klarinetille, viululle, sellolle ja pianolle (1940-41)

Ke
25.7.

58. Kuhmo-talo 21.00

Nino Rota (1911—1979):

Amarcord

Ke
25.7.

58. Kuhmo-talo 21.00

Darius Milhaud (1892—1974):

Cinéma-fantaisie op. 58b "Le bœuf sur le toit" (Härkä katolla) viululle ja pianolle (1919)

Ke
25.7.

Julian Arp

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Ständchen (Serenadi) pianokvartetille (1886)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Liebesliedchen (Pieni lemmenlaulu) AV 182 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Arabian Dance (Arabialainen tanssi) d-molli AV 182/1 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

21. Kontion koulu 16.15

Frédéric Chopin (1810—1849):

Muunnelmia B-duuri op. 2 Mozartin Don Giovanni -oopperan aarian Là ci darem la mano teemasta (1827; sov. pianosekstetille)

Ke
18.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Maurizio Kagel (1931—2008):

Aus dem Nachlass alttoviululle, sellolle ja kontrabassolle (1981-83/86)

To
19.7.

27. Kuhmo-talo 18.15

Heitor Villa-Lobos (1887—1959):

Bachianas Brasileiras nro 5 sopraanolle ja kahdeksalle sellolle (1938-45)

To
19.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Erich Korngold (1897—1957):

Mariettan laulu oopperasta Kuollut kaupunki op. 20 (Glück das mir verblieb) (1920; sov. sopraanolle ja pianokvintetille Bengt Forsberg)

Pe
20.7.

39. Kuhmo-talo 11.00

J. S. Bach (1685—1750):

Das Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) BWV 1079 (1747)

Su
22.7.

43. Kontion koulu 21.15

George Enescu (1881—1955):

Jousioktetto C-duuri op. 7 (1900)

Su
22.7.

44. Kuhmon kirkko 11.00

Sofia Gubaidulina (1931):

Mirage: The Dancing Sun kahdeksalle sellolle (2002)

Ma
23.7.

47. Kuhmo-talo 18.15

Luciano Berio (1925—2003):

Kansanlauluja mezzosopraanolle ja seitsemälle instrumentille (1964)

Ma
23.7.

54. Kuhmon kirkko 11.00

Joseph Haydn (1732—1809):

Vapahtajan seitsemän viimeistä sanaa ristillä op. 51 (1787)

Ke
25.7.

57. Kontion koulu 18.15

Osvaldo Golijov (1960):

Tenebrae II jousikvartetille (2002)

Ke
25.7.

62. Kontion koulu 18.15

Ludwig van Beethoven (1770—1827):

Muunnelmia teemasta "Ich bin der Schneider Kakadu" G-duuri op. 121a pianotriolle (?1803)

To
26.7.

64. Kuhmon kirkko 11.00

J. S. Bach (1685—1750):

Sarja nro 5 c-molli BWV 1011 soolosellolle (1720)

Pe
27.7.

Hugo Ticciati

17. Kuhmo-talo 18.00

Ralph Vaughan Williams (1872—1958):

Lark Ascending (Leivo nousee korkeuksiin) romanssi viululle ja orkesterille (1914; sov. jousisekstetille Martin Gerigk 2012)

Ti
17.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Ständchen (Serenadi) pianokvartetille (1886)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Liebesliedchen (Pieni lemmenlaulu) AV 182 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Arabian Dance (Arabialainen tanssi) d-molli AV 182/1 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

24. Kuhmon kirkko 11.00

Antonio Vivaldi (1678—1741):

Viulukonsertto D-duuri RV 208 "Suurmoguli" (ennen 1742?)

To
19.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Erich Korngold (1897—1957):

Mariettan laulu oopperasta Kuollut kaupunki op. 20 (Glück das mir verblieb) (1920; sov. sopraanolle ja pianokvintetille Bengt Forsberg)

Pe
20.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Bohuslav Martinů (1890—1959):

La revue de cuisine (Keittiörevyy) H 161 klarinetille, fagotille, trumpetille, viululle, sellolle ja pianolle (1927)

Pe
20.7.

34. Kontion koulu 11.00

Bedřich Smetana (1824—1884):

Rybář (Kalastaja) harmonille, harpulle ja jousille (1869)

La
21.7.

39. Kuhmo-talo 11.00

J. S. Bach (1685—1750):

Das Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) BWV 1079 (1747)

Su
22.7.

42. Kuhmo-talo 18.30

Johannes Brahms (1833—1897):

Klarinettikvintetto h-molli op. 115 (1891)

Su
22.7.

43. Kontion koulu 21.15

George Enescu (1881—1955):

Jousioktetto C-duuri op. 7 (1900)

Su
22.7.

Gareth Lubbe

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Ständchen (Serenadi) pianokvartetille (1886)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Liebesliedchen (Pieni lemmenlaulu) AV 182 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

20. Kuhmo-talo 14.15

Richard Strauss (1864—1949):

Arabian Dance (Arabialainen tanssi) d-molli AV 182/1 pianokvartetille (1893)

Ke
18.7.

32. Kuhmo-talo 18.00

Aaron Copland (1900—1990):

Klarinettikonsertto (1947-48)

Pe
20.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Antonín Dvořák (1841—1904):

Jousikvintetto Es-duuri op. 97 "Amerikkalainen" (1893)

Pe
20.7.

33. Kuhmo-talo 20.15

Erich Korngold (1897—1957):

Mariettan laulu oopperasta Kuollut kaupunki op. 20 (Glück das mir verblieb) (1920; sov. sopraanolle ja pianokvintetille Bengt Forsberg)

Pe
20.7.

34. Kontion koulu 11.00

Bedřich Smetana (1824—1884):

Rybář (Kalastaja) harmonille, harpulle ja jousille (1869)

La
21.7.

38. Kuhmo-talo 21.15

Passacaglia g-molli Georg Friedrich Händelin teemasta (1897)

La
21.7.

Kuhmo-talo/Kahvila Juttua 10.00

Esittely englanniksi

Su
22.7.

39. Kuhmo-talo 11.00

J. S. Bach (1685—1750):

Das Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) BWV 1079 (1747)

Su
22.7.

43. Kontion koulu 21.15

George Enescu (1881—1955):

Jousioktetto C-duuri op. 7 (1900)

Su
22.7.

49. Kuhmon kirkko 11.00

J. S. Bach (1685—1750):

Brandenburgilainen konsertto nro 6 B-duuri BWV 1051 (1721)

Ti
24.7.