Kuhmon Kamarimusiikki sivun taustakuva
 Bålder Quartet

Bålder-kvartetti

jousikvartetit

Emil Hartikainen, viulu
Vadim Grumeza, viulu
Matthias Funke, alttoviulu
Tommi Wesslund, sello

Bålder-kvartetti perustettiin vuonna 2018, kun sen jäsenet opiskelivat Helsingissä. Yhtye voitti perustamisvuonnaan Florida Keysin kansainvälisen kamarimusiikkikilpailun ja debytoi Carnegie Hallissa myöhemmin samana vuonna. Bålder-kvartetti kutsuttiin esiintymään Wienin maineikkaaseen Mozarthausiin huhtikuussa 2019. Kuhmon kvartettiakatemian jäsenyys on yhtyeelle suuri askel ja tarjoaa mahdollisuuden kouluttautua eteenpäin. Nelikko laajentaa parhaillaan tyylikirjoaan tuodakseen musiikkiinsa lisää innostusta ja jännitystä, mutta klassinen jousikvartettirepertuaari säilyy kuitenkin kvartetin kivijalkana.

Esitykset

16. Perukkakonsertti 18.00

Astor Piazzolla (1921—1992):

Four, for Tango (1987)

Ke
17.7.

18. Kuhmo-talo 20.30

Astor Piazzolla (1921—1992):

Four, for Tango (1987)

Ke
17.7.

31. Perukkakonsertti 17.15

Antonio Vivaldi (1678—1741):

Triosonaatti d-molli op. 1/12 "La follia" (1705)

La
20.7.

31. Perukkakonsertti 17.15

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Capriccio e-molli op. 81/3 jousikvartetille (1843-47)

La
20.7.

31. Perukkakonsertti 17.15

Béla Bartók (1881—1945):

Romanialaisia kansantansseja BB 68 (1915; sov. jousikvartetille)

La
20.7.

32. Kuhmo-talo 18.15

W. A. Mozart (1756—1791):

Serenadi nro 6 D-duuri KV 239 "Serenata notturna" (Yöllinen serenadi) (1776)

La
20.7.

33. Kuhmo-talo 21.15

Mack Davis (1898—1947):

Moon love

La
20.7.

36. Perukkakonsertti 13.00

Antonio Vivaldi (1678—1741):

Triosonaatti d-molli op. 1/12 "La follia" (1705)

Su
21.7.

36. Perukkakonsertti 13.00

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Capriccio e-molli op. 81/3 jousikvartetille (1843-47)

Su
21.7.

36. Perukkakonsertti 13.00

Pjotr Tšaikovski (1840—1893):

Jousikvartetto B-duuri TH 110 (1865)

Su
21.7.

36. Perukkakonsertti 13.00

George Antheil (1900—1959):

Kuusi pientä kappaletta jousikvartetille (1931)

Su
21.7.

36. Perukkakonsertti 13.00

Béla Bartók (1881—1945):

Romanialaisia kansantansseja BB 68 (1915; sov. jousikvartetille)

Su
21.7.

42. Tuupalan alakoulu 12.45

Pjotr Tšaikovski (1840—1893):

Jousikvartetto B-duuri TH 110 (1865)

Ma
22.7.

44. Kuhmon kirkko 16.15

Arvo Pärt (1935):

Cantus in memoriam Benjamin Britten (Cantus Benjamin Brittenin muistolle) jousille ja kellolle (1977)

Ma
22.7.

71. Original Sokos Hotel Valjus 18.15

Antonio Vivaldi (1678—1741):

Triosonaatti d-molli op. 1/12 "La follia" (1705)

Ke
24.7.

71. Original Sokos Hotel Valjus 18.15

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Capriccio e-molli op. 81/3 jousikvartetille (1843-47)

Ke
24.7.

71. Original Sokos Hotel Valjus 18.15

Béla Bartók (1881—1945):

Romanialaisia kansantansseja BB 68 (1915; sov. jousikvartetille)

Ke
24.7.

60. Kuhmo-talo 18.15

Luigi Boccherini (1743—1805):

Sinfonia d-molli G. 506 "La casa del diavolo"

To
25.7.

63. Tuupalan alakoulu 14.15

Anton Webern (1883—1945):

Kuusi bagatellia op. 9 jousikvartetille (1911-13)

Pe
26.7.

68. Tuupalan alakoulu 15.15

Igor Stravinsky (1882—1971):

Kolme kappaletta jousikvartetille (1914)

La
27.7.

Matthias Funke

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Vadim Grumeza

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Emil Hartikainen

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Kuhmo-talo/Kahvila Juttua 10.00

OP Ryhmän Taidesäätiön arvosoittimien haltijat Emil Hartikainen ja Riina Piirilä (suomeksi). Esillä myös säätiön kuvataidetta.

Ti
23.7.

Tommi Wesslund

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

20. Tuupalan alakoulu 15.00

Sofia Gubaidulina (1931):

Mirage: The Dancing Sun kahdeksalle sellolle (2002)

To
18.7.

66. Kuhmo-talo 19.00

Maurice Ravel (1875—1937):

Johdanto ja allegro op. 46 huilulle, klarinetille, harpulle ja jousikvartetille (1905)

Pe
26.7.

Matthias Funke

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Vadim Grumeza

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Emil Hartikainen

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

Kuhmo-talo/Kahvila Juttua 10.00

OP Ryhmän Taidesäätiön arvosoittimien haltijat Emil Hartikainen ja Riina Piirilä (suomeksi). Esillä myös säätiön kuvataidetta.

Ti
23.7.

Tommi Wesslund

11. Kuhmo-talo 18.15

Gustav Mahler (1860—1911):

Adagietto sinfoniasta nro 5 (1901-02)

Ti
16.7.

20. Tuupalan alakoulu 15.00

Sofia Gubaidulina (1931):

Mirage: The Dancing Sun kahdeksalle sellolle (2002)

To
18.7.

66. Kuhmo-talo 19.00

Maurice Ravel (1875—1937):

Johdanto ja allegro op. 46 huilulle, klarinetille, harpulle ja jousikvartetille (1905)

Pe
26.7.