Meta4

Photo: Tero Ahonen

Meta4

Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Tomas Djupsjöbacka, sello

Vuonna 2001 perustettu Meta4 on yksi Suomen menestyneimpiä jousikvartetteja. Kvartetin kansainvälinen ura käynnistyi Moskovassa vuonna 2004 järjestetyn Dmitri Šostakovitš -kilpailun voitolla sekä erikoispalkinnolla kilpailun parhaasta Šostakovitš-tulkinnasta. Vuonna 2007 Meta4 voitti Wienissä Joseph Haydn -kilpailun, ja sai myöhemmin samana vuonna Opetus- ja kulttuuriministeriöltä Suomi-palkinnon tunnustuksena kansainvälisestä menestyksestään. Meta4 toimi BBC:n New Generation Artists -ohjelmassa vuosina 2008–2010 ja vuonna 2013 se palkittiin Jenny ja Antti Wihurin rahaston tunnustuspalkinnolla.

Meta4 konsertoi aktiivisesti eri puolilla maailmaa. Viime aikoina kvartetti on vieraillut muun muassa Wiener Konzerthausissa, Lontoon Wigmore Hallissa ja King’s Placessa, Madridin Auditorio Nacionalissa, Pariisissa Cité de la Musiquessa, Tukholman Konserthusissa sekä Lincoln Centerissä, New Yorkissa. Kotimaassa kvartetti on toiminut Oulunsalo Soi -musiikkijuhlien taiteellisena johtajana 2008–2011 sekä Kuhmon Kamarimusiikki -festivaalin residenssikvartettina 2008–2017.  Meta4 on opiskellut Eurooppalaisessa Kamarimusiikkiakatemiassa (ECMA) merkittävimpinä opettajinaan Hatto Beyerle ja Johannes Meissl.

Kvartetti on myös aktiivinen levyttäjä. Meta4:lta on ilmestynyt Hänssler Classicin julkaisemina Haydnin Jousikvartetot op. 55, 1–3, joka palkittiin arvostetulla Echo Klassik -palkinnolla, Emma-palkittu ja Yleisradion vuoden levyksi valittu Šostakovitšin Jousikvartetot 3, 4 & 7 sekä Béla Bartókin Jousikvartetot 1 & 5. Kvartetilta on myös ilmestynyt Ondinen julkaisemana Kaija Saariahon kamarimusiikkia sekä LP-levyllä Sibeliuksen jousikvartetto ‘Voces Intimae’ (Berliner Meister Schallplatten). Brahmsin klarinettikvinteton ja Gérard Pessonin Nebenstückin sisältävä levy äänitetiin yhdessä klarinetisti Reto Bierin kanssa ja julkaistiin ECM-levymerkin alla 2019. Bis-levymerkin alla kvartetilta on julkaistu kaksi viimeisintä levytystä: maaliskuussa 2020 julkaistiin Gringolts Quartetin kanssa tehty yhteislevytys Octets, joka sisältää Felix Mendelssohnin ja George Enescun jousioktettisävellyksiä. Tuorein levytys, Sebastian Fagerlundin kamarimusiikkia sisältävä Oceano julkaistiin lokakuussa 2021.

Kvartetin jäsenillä on käytössään muun muassa Suomen Kulttuurirahaston omistama Stradivarius-viulu, Signe ja Ane Gyllenbergin säätiön Carlo Bergonzi -viulu sekä Lorenzo Storionin vuonna 1780 Cremonassa rakentama sello.

Taiteilijan omat kotisivut

Esitykset

Su
9.7.
1. Kuhmon kirkko 15.00

Jean Sibelius (1865—1957):

Jousikvartetto d-molli op. 56 "Voces intimae" (Sisäisiä ääniä) (1909)

Ma
10.7.
6. Kuhmo-talo 18.00

Charles Wuorinen (1938—2020):

Comment peult, Helas madame ja El Grillo "Josquin a'Ascanio" teoksesta Josquiniana jousikvartetille (2001)

Ma
10.7.
6. Kuhmo-talo 18.00

Samuel Barber (1910—1981):

Adagio jousikvartetosta op. 11 (1936)

To
13.7.
18. Kuhmo-talo 18.00

Johannes van Bree (1801—1857):

Allegro d-molli neljälle jousikvartetille (1845?)

To
13.7.
19. Kuhmon kirkko 21.15

Maurice Ravel (1875—1937):

Jousikvartetto F-duuri (1902-03)

Su
16.7.
30. Kuhmo-talo 11.00

Leoš Janáček (1854—1928):

Jousikvartetto nro 2 JW VII/13 "Intiimejä kirjeitä" (1928)

Ti
18.7.
39. Kuhmon kirkko 11.00

Amy Beach (1867—1944):

Jousikvartetto op. 89 (1929)

Ti
18.7.
39. Kuhmon kirkko 11.00

Outi Tarkiainen (1985):

Kvintetto basettiklarinetille ja jousikvartetille (2023, Kuhmon Kamarimusiikin tilausteos, kantaesitys. Sävellystilauksen tekemistä on tukenut Suomen Kulttuurirahasto.)

Ti
18.7.
39. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Fleurs de neige teoksesta Neiges jousikvartetille (1998)

Ti
18.7.
39. Kuhmon kirkko 11.00

Krishna Nagaraja (1975):

Stringar jousikvartetille (2020)

Minna Pensola

Su
9.7.
1. Kuhmon kirkko 15.00

Kelly-Marie Murphy (1964):

Give Me Phoenix Wings to Fly (Anna minulle feeniksin siivet lentääkseni) pianotriolle (1997)

Ma
10.7.
Salakamari 10.00

Minna Pensola ja Antti Tikkanen kertovat kesän ohjelmasta ja sen tekemisestä (suomeksi).

Ma
10.7.
5. Tuupalan alakoulu 15.00

Riikka Talvitie (1970):

Golden cradle viululle (2015)

Ke
12.7.
15. Kuhmo-talo 21.00

J. S. Bach (1685—1750):

Goldberg-muunnelmat BWV 988 (1741–42, sovitus viululle, alttoviululle ja violoncello da spallalle)

To
13.7.
17. Tuupalan alakoulu 15.00

Kaija Saariaho (1952):

Cloud Trio (2009)

Pe
14.7.
20. Kuhmon kirkko 11.00

François Couperin (1668—1733):

Concert Royal nro 4 e-molli (1722)

La
15.7.
25. Kuhmo-talo 11.00

Susan Kander (1957):

Osat I, V, VIII, IV ja VII teoksesta Hermestänze viululle ja pianolle (2014)

La
15.7.
28. Kuhmo-talo 19.15

Basso Matti Salminen tarinoi ja laulaa urastaan ja elämästään. Marzi Nymanin ja Niko Kumpuvaaran luotsaamat kansanmuusikot kajauttavat ilmoille sekä basson lempiaariat että nuoruusvuosiensa iskelmä- ja tangohitit

Ma
17.7.
37. Kuhmo-talo 18.00

Amanda Maier-Röntgen (1853—1894):

Pianotrio Es-duuri (1874)

Ke
19.7.
45. Kuhmo-talo 18.00

César Franck (1822—1890):

Pianokvintetto f-molli (1879)

To
20.7.
48. Tuupalan alakoulu 15.00

Jouni Kaipainen (1956—2015):

Pianotrio nro 2 op. 102 "…nous hauki kuusen latvukseen…"

Pe
21.7.
54. Kuhmo-talo 18.00

Coleridge-Taylor Perkinson (1932—2004):

Jettin' Blue/s teoksesta Blue/s Forms viululle (1979)

Pe
21.7.
54. Kuhmo-talo 18.00

George Gershwin (1898—1937):

Summertime, A Woman is a Sometime Thing ja It Ain't Necessarily So oopperasta Porgy and Bess (sovitus viululle ja pianolle Jascha Heifetz)

La
22.7.
58. Kuhmon kirkko 18.00

Antonio Vivaldi (1678—1741):

Viulukonsertto op. 8 "Neljä vuodenaikaa" (1725)

La
22.7.
59. Kuhmo-talo 21.00

Iiro Rantala (1970):

Veneziana

Antti Tikkanen

Ma
10.7.
Salakamari 10.00

Minna Pensola ja Antti Tikkanen kertovat kesän ohjelmasta ja sen tekemisestä (suomeksi).

Ti
11.7.
9. Tuupalan alakoulu 15.00

Myroslav Skoryk (1938—2020):

Melody a-molli jousille (1982)

Ke
12.7.
15. Kuhmo-talo 21.00

J. S. Bach (1685—1750):

Goldberg-muunnelmat BWV 988 (1741–42, sovitus viululle, alttoviululle ja violoncello da spallalle)

To
13.7.
17. Tuupalan alakoulu 15.00

Kaija Saariaho (1952):

Cloud Trio (2009)

Su
16.7.
34. Kuhmo-talo 20.00

Max Richter (1966):

Vivaldin Neljä vuodenaikaa uudelleensävellettynä (2012)

Ma
17.7.
37. Kuhmo-talo 18.00

Helvi Leiviskä (1902—1982):

Pianokvartetto A-duuri op. 1 (1926/1936)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

Alkusoitto oopperasta Myrsky Z. 631 (n. 1695)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Bosun's Cheer teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Miranda's Lament teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

The Sailor's Dance oopperasta Myrsky Z. 631 (n. 1695)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

Dry Those Eyes oopperasta Myrsky Z. 631 (n. 1695)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Caliban's Dream teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

Great Neptune oopperasta Myrsky Z. 631 (n. 1695)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Ariel's Hail teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

Fantasia

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Prospero's Vision teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

Halcyon Days oopperasta Myrsky Z. 631 (n. 1695)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Kaija Saariaho (1952):

Ferdinand's Comfort teoksesta Tempest Songbook (2004)

To
20.7.
47. Kuhmon kirkko 11.00

Henry Purcell (1659—1695):

No stars again shall hurt you (Älkööt tähdet) oopperasta Myrsky Z. 631 (1695)

La
22.7.
56. Tuupalan alakoulu 11.00

W. A. Mozart (1756—1791):

Sonaatti e-molli KV 304 viululle ja pianolle (1778)

La
22.7.
58. Kuhmon kirkko 18.00

Salamone Rossi (1570—1630):

Sonata quarta sopra l'arie di Ruggiero op. 12/4

La
22.7.
59. Kuhmo-talo 21.00

Iiro Rantala (1970):

Veneziana

Atte Kilpeläinen

Ke
12.7.
13. Tuupalan alakoulu 15.00

Charlotte Bray (1982):

In Black Light alttoviululle (2018)

To
13.7.
18. Kuhmo-talo 18.00

George Benjamin (1960):

Viola, Viola kahdelle alttoviululle (1997)

Pe
14.7.
22. Tuupalan alakoulu 15.00

W. A. Mozart (1756—1791):

Divertimento Es-duuri KV 563 jousitriolle (1788)

Pe
14.7.
23. Kuhmo-talo 18.00

Frank Zappa (1940—1993):

Why does it hurt when I pee? (Miksi sattuu, kun pissaan?) (1978)

Ke
19.7.
46. Kuhmo-talo 21.00

Jean Sibelius (1865—1957):

Satu, sinfoninen runo op. 9 (1892, sovitus kamariyhtyeelle Jaakko Kuusisto)

Tomas Djupsjöbacka

Su
9.7.
2. Kuhmo-talo 18.00

Sampo Kasurinen (1990):

Trapped Butterfly, kamariooppera (2023, Rauma Festivon, Kuhmon Kamarimusiikin ja Meidän Festivaalin tilausteos, kantaesitys)

Ti
11.7.
11. Kuhmo-talo 20.00

Felix Mendelssohn (1809—1847):

Pianokvartetto nro 1 c-molli op. 1 (1822)

Ke
12.7.
14. Kuhmo-talo 18.00

Johannes Brahms (1833—1897):

Klarinettikvintetto h-molli op. 115 (1891)

Su
16.7.
34. Kuhmo-talo 20.00

Max Richter (1966):

Vivaldin Neljä vuodenaikaa uudelleensävellettynä (2012)

Ma
17.7.
36. Tuupalan alakoulu 15.00

Mikko Heiniö (1948):

Pianokvintetto (1993, teksteinä mukaeltuja katkelmia Lewis Carrollin teoksesta Liisan seikkailut peilimaailmassa)